Šoféri, prosím, nedávajte prednosť chodcom stojacim na priechode.

Autor: Sára Kvietková | 4.2.2011 o 15:15 | Karma článku: 9,51 | Prečítané:  2197x

Rada by som informovala všetkých vodičov motorových a v konečnom dôsledku aj iných vozidiel, že by za žiadnu cenu nemali dopustiť, aby ich svedomie v nich pracovalo natoľko aktívne, že sa im nebodaj zachce na nejakej frekventovanejšej ulici pustiť na priechode stojacich chodcov, ktorí sa nevedia dostať na opačnú stranu - napríklad z dôvodu práve vypnutej svetelnej signalizácie.

Pýtate sa ma, prečo upozorňujem vodičov na tento dôležitý fakt? Je to veľmi jednoduché. Predstavte si, že ste taký Róm sediaci za volantom svojho auta. Predpokladajme, že je vaše a nikde ste ho neukradli, ale to je aj tak pre tento prípad nepodstatné, pretože minimálne pri pohľade zozadu auta vidieť všeličo, ale nie farbu pleti osoby za volantom.

Predstavte si, že prechádzate ulicou delenou električkovými koľajami niekde v Bratislave počas pokojného, i keď trochu preautíčkovaného skorého popoludnia, kedy Bratislavský magistrát šetrí peniaze na vypnutej svetelnej signalizácii. Idete povolenou rýchlosťou a prechádzate jednotlivými ulicami, keď tu niekoľko desiatok metrov pred sebou uvidíte mladý párik, chlapca a dievča vo vysokoškolskom veku, ako stoja na kraji chodníka a čakajú, kým sa KONEČNE uvoľní cesta, aby mohli po priechode prejsť na druhú stranu a zamieriť po protiľahlom chodníku do centra mesta.

Ako slušne vychovaný občan pozvoľna spomalíte a tesne pred priechodom zastanete, aby párik mohol prejsť. V preklade - podľa zákona dáte prednosť chodcom. To však nie je ani trochu dobré a výhodné, pretože za vami v tom čase ide nalepený na váš zadok auta nervózny taxikár.

Situácia sa vyhrotí nasledovne:
- Prvé auto zastavuje pred priechodom
- Študenti prejdú asi do štvrť cesty a kývnu hlavami na znak poďakovania
- Za prvým autom stojaci taxík sa nalepí prvému autu na zadok a začne trúbiť
- Prvé auto pokojne počká, kým študenti opustia rezkým krokom zónu "rozplesku v prípade opätovného pohybu" pred jeho autom
- Taxikár trúbi znovu
- Prvé auto sa pohýna a satisfakciou šoférovi prvého auta môže byť akurát tak to, že študentka mu ukáže gestom "ďakujeme" a taxíku za ním idúcemu ukazuje ráznym gestom "čo ti už úplne šibe?"


Vzhľadom na to, že v dnešnej dobe nie je trúbenie za vaším chrbtom nič príjemné a rôznych gest sa môžete dočkať kdekoľvek, odporúčam vám, aby ste si do budúcna premysleli, či vám stojí za to, aby na vás trúbil taxikár len preto, aby ste si mohli pozrieť jednu rozčuľujúcu sa študentku. Myslím si, že nestojí, však?

Preto nikdy nedávajte prednosť chodcom na priechode, ak chcete, aby vaša jazda mestom bola príjemná a bezkonfliktná! Oni sa možno po takých desiatich a viac minútach na tú druhú stranu dostanú tak, že preskočia premávku.

P.S.: Na tomto mieste chcem poďakovať pánovi sediacemu za volantom prvého auta, že mi dal prednosť a námet na poriadne roztrpčený blog o dnešných šoféroch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Raši, Zmajkovičová, Kubánek. Ktorí krajskí šéfovia Smeru by mali končiť

Ohlasované zmeny považuje politológ len za kozmetickú úpravu pre verejnosť.

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Pravosť vyhlásenia spochybňovali.

SVET

Na Drahoša spustili špinu, vytiahli starú fotku aj Havla

České dezinformačné kanály vypustili ďalšie manipulácie.


Už ste čítali?